ALK Outlet Dzērieni & Vīni logo

Vīns grila ballītei

Lai arī gaisā jau jūtama viegla rudens dvesma, mums priekšā vēl daudz saules pielietu dienu gan vasaras izskaņā, gan rudenī – tādu dienu, kad to vien gribas, kā pavadīt laiku svaigā gaisā. Kā tās vislabāk izmantot? Sarīkojot grila ballīti – pašu dārzā, pie ūdens vai mežā! Šoreiz vīnziņi iesaka, kādu vīnu izvēlēties, dodoties atpūtā pie dabas – kas tad būs veiksmīgākais papildinājums grilētai vai ceptai gaļai, un kādu vīnu labāk izmantot ēdiena gatavošanā?

Labākā izvēle – viegli baudāms vīns

Grila ballīte brīvā dabā nebūs gluži īstā reize smalka un niansēta vīna baudīšanai, tādēļ mūsu padomdevēji aicina izvēlēties ko vienkāršāku. „Es ietiktu tādu vidus variantu – vīnu, kas tiek galā ar vairākiem ēdieniem. Tas varētu būt kāds Chardonnay no Jaunās pasaules – piemēram, Austrālijas. Svarīgi, lai tas būtu maigāks – ne pārāk jaudīgs vai smagnējs,” saka vīnzinis Rolands Rudāns. Vienisprātis ir arī Kaspars Reitups: „Grila ballītes nepiespiestajā atmosfērā neiederas nopietns vīns, kurā vajag iedziļināties, padomāt, nogaidīt, lai tas atvērtos. Labāka izvēle būs vīns, kuru var baudīt viegli un nedomājot – iedzert, papriecāties, ieēst šašliku.” Reitups iesaka izvēlēties ko vieglu, svaigu un atsvaidzinošu vai pilnmiesīgu, augļainu un saldu, vēlreiz uzsverot: „Grila ballītei nevajag neko sarežģītu – kaut ko vienkāršu, kas garšo!” Par labu izvēli šāda tipa pasākumiem vīnzinis Jānis Kaļķis atzīst portugāļu vīnu Vinho Verde: „Tas ir viegls, patīkams un pat mazliet dzirkstošs. Tas satur tikai 10% alkohola, tāpēc to var iedzert vairāk. Vinho Verde pieejams arī rosé versijā, kas arī ir ļoti patīkama.” No sarkanvīniem Kaļķis iesaka Pinot Noir, jo tam raksturīgs augstāks skābuma līmenis, kas labi papildina gaļas ēdienus.

Zivij baltvīnu, cūkgaļai sarkanvīnu?

Izvēloties vīnu maltītei, cilvēki bieži vadās galvenokārt pēc pasniedzamās gaļas veida, taču mūsu uzrunātie vīnziņi aicina rīkoties gudrāk un padomāt par plānotajām gaļas piedevām un pagatavošanu. „Marināde ir vēl svarīgāka par gaļu – tieši tā nosaka garšas nianses,” teic Jānis Kaļķis. To uzsver arī Kaspars Reitups: „Gaļa tomēr nav noteicošais vīna piemeklēšanas faktors. Noteicošais ir šašlika marināde un piedevas. Treknam piestāv baltvīns, kas maltīti nedaudz atsvaidzina un ļauj to vieglāk izbaudīt. Steiks ar baltvīnu – lūdzu, fantastiski! Pilnmiesīgs Chardonnay (piemēram, Chablis vai kāds no siltākiem reģioniem kā Francijas dienvidiem, Sicīlijas vai Spānijas vidienes) ar steiku – lūdzu, ideāli! Ja gatavosiet treknu zivi ar grilētiem dārzeņiem un piesātinātu mērci, ideāls būs viegls sarkanvīns – varbūt pat viegli atdzesēts, lai tanīns netraucē zivs garšai. Piemēram, Vācijā ar cūkgaļu bieži dzer Riesling – baltvīnu, kas ļoti forši tiek galā ar cūkas treknumu un izceļ ēdiena svaigumu.” Populāro mītu par noteiktas gaļas un vīna saderību atspēko arī Rolands Rudāns: „Balta vista nenozīmē, ka obligāti jābūt baltvīnam. Pie grilētas vistas gaļas labi derēs izteiktāks baltvīns – tāds jaudīgs, – un arī mierīgāks sarkanvīns. Jaudīgāks baltvīns izcili sader ar kārtīgi apgrilētu vistas garoziņu. Pats galvenais – vīnam jātiek galā ar grilējuma garšu. Viegls sarkanvīns ar grilētu tunci garšo, mmm, lieliski!”

Kādu vīnu izvēlēties gatavošanai?

Kā atzīst mūsu padomdevēji, vīnu droši var izmantot arī kulinārijā – piemēram, gaļas marinādēm vai mērcēm, taču, ņemot vērā to, ka, apstrādāts augstā temperatūrā, vīns zaudē savas īpašās garšas nianses, vīnziņi iesaka pažēlot naudu un gatavošanai izmantot lētāku vīnu. „Lai tas ir vīnogu vīns,” saka Rudāns, „taču bez skaļa vārda – es pat teiktu, prastāks. Ja vīns ir kā personība, ēdiena gatavošanai tas tomēr neder. Elegantu vīnu termiski apstrādājot, var panākt miecvielu izdalīšanos, un tādējādi sagandēt gan ēdienu, gan vīnu. Gatavošanai viennozīmīgi labāks ir parastāks, vienkāršāks vīns – tādus izmanto arī restorānos. Vīnam ar personību labāk jābūt glāzē, nevis gatavošanā!” Marinādēm un mērcēm Rudāns iesaka izvēlēties vīnus ar nedaudz augstāku skābuma līmeni – piemēram, vīnus no Itālijas.

„Ar to grila ballīti, kā redzat, ir ļoti jautri – tas ir kaut kas līdz galam neatklāts. Un atkal – ir jāatrod tas, kas garšo – jāeksperimentē, jāpiefiksē un vienkārši jābauda! Pēc tam var pētīt dziļāk un meklēt citus tāda veida vīnus,” piemetina Kaspars Reitups.

Vēlam aizrautīgi izbaudīt skaistākās vasaras un atvasaras dienas, nebaidīties eksperimentēt un nonākt pie jauniem atklājumiem vīna pasaulē!