ALK Outlet Dzērieni & Vīni logo

Viskijs

Viskijs ir destilēts alkoholisks dzēriens, ko gatavo no raudzētās graudu misas. Dažādi graudi un to iesali (mieži, rudzi, kvieši vai kukurūzas) tiek izmantoti dažādu viskiju šķirņu pagatavošanai. Līdzīgi kā konjaks un rums, arī viskijs tiek izturēts ozolkoka mucās.

VĒSTURE: Viena no leģendām vēsta, ka Svētais Patriks atvedis viskija pagatavošanas mākslu uz Īriju no kontinentālās Eiropas un vēlāk to iepazina skoti. Savukārt skoti uzskata, ka tieši viņu zeme ir viskija šūpulis, argumentējot, ka Svētais Patriks pēc tautības ir bijis skots, bet pirmie dokumentālie minējumi, kuri datēti ar 1492.gadu, par „uisge beatha”, kā tolaik dēvēja viskiju, tika atrasti tieši Skotijas karaliskās kases ruļļos. Vēsturiskajos dokumentos ir minēts, ka kāds kungs, vārdā Džons Kors, iepircis 500 kg miežu iesala, lai radītu dzīvības ūdeni jeb „aqua vitae”.

Pirmie viskija darītāji bija mūki un bārddziņi, kas tolaik pildīja arī ārstu funkcijas. Viskijs tika slavēts par tā medicīnisko kvalitāti, to izrakstīja veselības uzturēšanai, dzīves paildzināšanai, vēdergraižu, triekas un pat baku ārstēšanai

Viduslaiku Skotijā viskija ražošana mājas apstākļos ieguva tik lielu popularitāti, ka ar to nodarbojās gan titulētas personas, gan arī vienkāršie zemnieki. 1579.gadā, pēc daudzu sūdzību saņemšanas par graudu trūkumu pārtikai, jo ražas lauvas tiesa nonāca viskija ražotnēs, tika izdots likums, kurš viskija ražošanu atļāva tikai dižciltīgajiem.

BAUDĪTĀJIEM: Baudot viskiju, eksperti iesaka ievērot šādus piecus faktorus: krāsu, smaržu, garšu, pēcgaršu un nobeigumu:

  1. Krāsa – novērtējiet viskija krāsu, dzidrumu un tā viskozitāti!
  2. Viskija smarža – paskalojiet viskiju glāzē un pasmaržojiet to neatšķaidītā veidā!
  3. Viskija garša – iedzeriet mazu malciņu viskija un novērtējiet garšas buķeti!
  4. Viskija pēcgarša – novērtējiet  dzēriena asumu vai maigumu! Pievērsiet uzmanību pēcgaršai: ilga vai īsa; patīkama un maiga vai asa un savāda. Parasti klasiskiem viskijiem piemīt ilga pēcgarša, bet to aromāts tukšā pudelē var saglabāties pat pāris dienas.
  5. Nobeigums – uzdzeriet remdenu ūdeni, malku stipras melnas kafijas vai uzkodiet gabaliņu melnas šokolādes! Ir uzskats, ka viskija atšķaidīšana ar ūdeni ļauj atklāt tā aromātu un garšas īpašības.

Pasaulē populārākās viskija glāzes ir kvadrātveida. Tomēr profesionāļi iesaka izmantot šerija jeb heresa glāzes, kas pēc formas līdzīgas tulpei. Mazais glāzes diametrs un noapaļotās glāzes sieniņas koncentrē viskija aromātu glāzes augšā, ļaujot degustatoriem maksimāli novērtēt dzērienu. Svarīgākais degustācijas etaps ir tieši smaržas un garšas buķetes novērtējums.

Ir trīs galvenie viskija veidi: iesala, tīru graudu un jauktie.

Iesala viskijs

Iesala viskijs galvenokārt ir pagatavots no miežu iesala. Izšķir vairākus iesala viskijus:

  • „single” – dzērienā ir apvienoti vairāki vienas darītavas dažāda vecuma iesala viskiji. Uz pudeles norādītais vecums atbilst jaunākā viskija vecumam. Tāpat kā izcils vīns arī viskijs gadu no gada kļūst arvien labāks;
  • „vatted malt” vai „pure malt” ir viskija veids, kurš iegūts, apvienojot vairākus dažādās viskija darītavās pagatavotus viskijus. Rezultātā tiek radīts salīdzinoši maigāks produkts. Šāda apvienošana palīdz neitralizēt ļoti smagnējo un aso toni, kurš piemīt viena iesala viskijiem, un radīt jaunu garšas kombināciju. Ja uz pudeles etiķetes ir minēts gads, tad tas nozīmē, ka tas ir paša jaunākā iesala viskija vecums, kas ir šajā sajaukumā. „Vatted malt” kā viskija veida apzīmējums reti tiek minēts uz viskija pudeles etiķetes, taču der zināt, ja pirms vārda „malt” nav minēts vārds „single” un nav minēts konkrētas viskija darītavas nosaukums, tad šis ir „vatted malt” viskija veids.
  • „pure Malt” pēc būtības ir tas pats, kas „vatted malt”.

Graudu viskijs

Graudu viskija pagatavošanā tiek izmantoti dažāda veida graudi (miežu, rudzu, kviešu vai kukurūzas).

Jauktie viskiji

Iesala un graudu viskiju dažādu apvienošanas manipulāciju rezultātā, kuru dēvē par kupažēšanu, tiek iegūti vairāki citi viskiju paveidi. Dažādu viskiju kupažēšana ir viens no svarīgākajiem posmiem viskija ražošanā. Šis process ir nepieciešams tāpēc, lai radītu gala produktu, kuram piemīt ideāla garšas un aromātu buķete.

Ir nepieciešama ļoti augsta meistarība, lai spētu apvienot vienā ideāli harmoniskā garšas un aromāta buķetē no 10 līdz 50 dažādiem viskija veidiem, kuri atšķiras ar savu izturēšanas ilgumu un izcelšanās vietu (viskija darītavu), kuri ir radīti, izmantojot dažādus graudus izaudzētus atšķirīgās augsnēs. Parasti šo smalko viskija apvienošanas procesu veic pats viskija darītavas īpašnieks,  kurš jaukšanas recepti glabā kā noslēpumu.

Pēc viskija sajaukšanas var notikt atkārtota viskija izturēšana koka mucās apmēram vienu gadu. Šo procesu poētiski dēvē par dzērienu „apprecināšanu”.

Vēl viens iemesls, kāpēc viskijus apvieno, ir gala produkta salīdzinoši zemā pašizmaksa. Sajaucot lētu tīru graudu viskiju ar salīdzinoši dārgāku iesala graudu viskiju, tiek iegūts trešais produkts, kuru dēvē par „Blended Whisky”. „Blended” jeb jauktais viskijs ir visbiežāk pasaulē ražotais viskija veids, kura attīstība aizsākās 19.gadsimta otrajā pusē.